zabawkibilbo.pl

ZabawkiBilbo – zabawki, dziecko, parenting

przekłuwanie uszu dzieciom
Zdrowie

Przekłuwanie uszu dzieciom – tak czy nie?

Wciąż wielu rodziców decyduje się przekłuwać uszy już bardzo małym dzieciom. Niektórzy wprost rozczulają się na widok małej dziewczynki, w której uszach występują drobniutkie złote kolczyki. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przebijanie uszu u tak małych istot niesie ze sobą pewne konsekwencje. Nie zawsze jest też bezpieczne. Przekłuwanie uszu dzieciom kilkumiesięcznym czy kilkuletnim bywa nawet zagrożeniem dla ich zdrowia. Kiedy zatem rodzic powinien świadomie zgodzić się na taki zabieg? No i czy w ogóle warto przekuwać uszy dzieciom, które póki co i tak nie za bardzo przejmują się swoim wyglądem, a wręcz nie zwracają na niego najmniejszej uwagi?

Przekłuwanie uszu dzieciom

Przekłucie uszu u małego dziecka nigdy nie będzie zabiegiem w stu procentach bezpiecznym. Z tego faktu powinni zdawać sobie sprawę wszyscy rodzice, bo nie jest to wcale mit, a właśnie teoria potwierdzona naukowo i to w licznych badaniach. Niektóre z tych badań zostały przeprowadzone w naszym kraju. Polscy naukowcy wykazali kilkukrotnie że przekucie uszu u małego dziecka wiąże się z późniejszymi wyższymi skłonnościami do różnego rodzaju alergii. W jaki sposób zachodzi ta zależność? Otóż wynika ona z faktu, iż kolczyki, które umieszcza się w uszach dzieci, charakteryzują się pewną zawartością niklu, a jest to jednak substancja o silnym działaniu alergizującym i uczulającym. Nawet kolczyki nazywane „antyalergicznymi” nie są całkowicie wyzbyte z niklu. Nawet one mogą go zawierać w pewnych niewielkich ilościach, bo po prostu podczas produkcji biżuterii nie da się go uniknąć. A nikiel negatywnie wpływa na cały układ immunologiczny. Kontakt z nim może wywołać różne niekorzystne zmiany skórne, a czasem i groźniejsze reakcje alergiczne. Przekłuwanie uszu dzieciom może więc skutkować tym, że w późniejszym wieku dziecko będzie uczulone na znacznie większą ilość substancji niż powinno. Zacznie źle reagować przede wszystkim na kontakt z produktami zawierającymi nikiel, takimi jak wspomniana już biżuteria, ale też np. guziki czy inne drobne elementy pojawiające się w ubrankach.

Ból przy przekłuwaniu uszu

Przekłuwanie uszu zawsze wiąże się też oczywiście z bólem. A nie jest wcale prawdą, że kilkumiesięczne szkraby nie odczuwają żadnych dolegliwości bólowych. Dla nich moment przekucia uszu zawsze będzie nieprzyjemny i może nawet na dobre utrwalić się w ich podświadomości. Pewnych spraw lepiej więc na siłę nie przyspieszać. Gdy już dziecko trochę podrośnie, wtedy spokojnie można mu będzie zaproponować przekucie uszu i w sposób bezpieczny przeprowadzić ten zabieg.