zabawkibilbo.pl

ZabawkiBilbo – zabawki, dziecko, parenting

rakieta zabawka
Dziecko

Jak wybierać zabawki dla dzieci?

Dzieci muszą się bawić. Jest to bardzo ważny i nieodłączny element ich rozwoju. Zabawy nie należy traktować jako bezużytecznej czy bezwartościowej aktywności, bo wbrew pozorom jest ona bardzo stymulująca dla obu półkul mózgu. W dawnych czasach zabawki dla dzieci nie były jednak aż tak zróżnicowane jak obecnie. Dziewczynki zadowalały się starymi lalkami, które ubierały w szmatki szyte przez mamy i babcie, podczas gdy chłopcy potrafili spędzać długie godziny nad jednym zestawem zwykłych klocków. Obecnie jednak dzieci są znacznie bardziej wymagające. Niejednego chłopczyka zadowoli wyłącznie niezwykła rakieta zabawka, wyglądająca niczym prawdziwa rakieta, podczas gdy dziewczynki usatysfakcjonują się najmodniejszymi teraz lalkami sprzedawanymi w kompletach z różnymi ubrankami i dodatkami. Jakie zabawki byłyby zatem w stanie sprawić im rzeczywistą radość? Które z nich warto im zaproponować?

Wybór zabawek dla dzieci powinien być rozsądny i przemyślany. Najlepiej inwestować oczywiście w takie rzeczy, z których maluchy będą mogły korzystać przynajmniej przez kilka kolejnych miesięcy i nie znudzą się nimi już po tygodniu czy dwóch. Zabawki dla dzieci nie są bowiem tanie. Teraz nawet zwykłe lalki Barbie, niegdyś sprzedawane za kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych, potrafią kosztować ponad sto złotych, a zawsze jeszcze trzeba dobrać do nich różne dodatki, czyli ubranka albo inne akcesoria. Klocki przeznaczone do tworzenia olbrzymich konstrukcji budowlanych potrafią być natomiast kilkukrotnie droższe. Największe zestawy kosztują grubo ponad tysiąc złotych. Czy jest więc sens w nie inwestować? Czy rodzice rzeczywiście muszą pogodzić się z tego rodzaju wydatkami, jeżeli chcą zapewnić dzieciom zabawki niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju?

Oczywiście nie. Wbrew pozorom czasem to właśnie te tańsze zabawki dla dzieci bywają dużo lepsze od tych drogich. Przykład? Prosta rakieta zabawka, którą w wielu sklepach z artykułami dziecięcymi można już kupić za nie więcej niż pięćdziesiąt złotych. Drugim typem rewelacyjnej i stosunkowo taniej zabawki dla małych dzieci są bez wątpienia klocki. Zestawy, z których tworzy się konkretne konstrukcje – np. imitacje znanych budowli i słynnych zabytków – uczą dzieci jedynie posługiwania się planem, który nierzadko jest jednak na tyle trudny do zrozumienia, że zabawa i tak wymaga pomocy osób dorosłych. Komplety „zwykłych” klocków znacznie lepiej rozbudzają kreatywność maluchów. A one są akurat dużo tańsze. Cena nie zawsze odzwierciedla więc jakość produktu.