zabawkibilbo.pl

ZabawkiBilbo – zabawki, dziecko, parenting

jak nauczyć dziecko mówić
Dziecko

Jak nauczyć dziecko mówić – kilka prostych trików

Chcesz, by twój szkrab zaczął jak najszybciej posługiwać się mową? Próbujesz go tego uczyć, ale póki co nie odnosisz na tym polu żadnych sukcesów? W takim razie albo twoje dziecko póki co nie dojrzało do posługiwania się mową, albo jednak to ty popełniasz gdzieś błąd, przez który nie jesteś w stanie doprowadzić go do opanowania nowej umiejętności. Poniższy tekst pokaże ci, jak nauczyć dziecko mówić. Znajdziesz w nim liczne praktyczne triki i metody edukacji, które będziesz mogła od razu wcielić w życie.

Przede wszystkim – rozmawiaj. Rodzice zwykle popełniają ten błąd, że jedynie mówią do swojego dziecka i myślą, że to w zupełności wystarczy. Nie oczekują nawet od niego żadnej odpowiedzi. Po prostu opowiadają mu o otaczającym świecie, rodzinie czy zabawkach, nawet nie patrząc na to, jak maluch reaguje na docierające do niego informacje. A z dzieckiem należy prowadzić aktywną konwersację, nawet jeśli póki co jego odpowiedzi są zdawkowe lub w ogóle ich nie ma. Daj maluchowi szansę na aktywny udział w rozmowie. Nie tylko mów, ale też słucha i czekać na odpowiedzi. Jeżeli komunikacja ma przebiegać pomyślnie, obie strony muszą brać w niej czynny i aktywny udział. W przeciwnym wypadku rozmowa nie będzie prawdziwą rozmową, a jedynie twoim monologiem.

Do nauki mowy możesz też wykorzystać różne pomoce dydaktyczne. Przede wszystkim książki! Nie zawsze masz przecież coś do powiedzenia, a dzieci trzeba stymulować na okrągło i zadbać o to, by bez przerwy miały one kontakt ze słowem mówionym. Zainwestuj więc w różne książeczki dla maluszków. Nie tylko je czytaj, ale wspólnie z dzieckiem zacznij je przeglądać. Opowiadając mu historię z książki, wskazuj na występujące w niej obrazki i grafiki, od razu też zaznaczając, co takiego one przedstawiają, kto na nich jest i np. jakie mają kolory. Jak nauczyć dziecko mówić jeszcze szybciej? Nie tylko czytaj, ale też… śpiewaj! Niezależnie od tego, czy masz talent czy nie, maluch szybciej załapie sens i wymowę poszczególnych słów, jeżeli zostaną mu one podane w formie skocznej melodii. Dzieci zazwyczaj zresztą uwielbiają słuchać swoich śpiewających rodziców. Nie przejmuj się tym, że fałszujesz. Dla maluchów nie ma to żadnego znaczenia.

Jeżeli dziecko ma opanować nową dla niego umiejętność, musisz go jej uczyć systematycznie. To jest akurat najważniejsze. Żadne triki czy magiczne sposoby nic ci nie dadzą, jeżeli tylko raz w tygodniu spróbujesz zrobić coś, co pozwoliłoby twojemu maluchowi nauczyć się mówić. Bądź więc regularna w swoich działaniach. Każdy dzień to dobry dzień na naukę.