zabawkibilbo.pl

ZabawkiBilbo – zabawki, dziecko, parenting

nauka czytania dla dzieci
Dziecko

Nauka czytania dla dzieci – jak wzbudzić w dziecku miłość do czytania?

Dzieci uczą się czytać i ćwiczą czytanie szkole. Jednak nie wszyscy nauczyciele zachęcają dzieci do samodzielnego czytania. Podobnie jak w przypadku wielu innych rzeczy, czytanie odgrywa kluczową rolę w wychowaniu, a największe możliwości, aby zaszczepić w maluchach miłość do czytania, mają rodzice.

Kiedy zacząć czytać dziecku? — nigdy nie jest za wcześnie

Nauka czytania dla dzieci nie zawsze jest łatwa i przyjemna, ale nigdy nie jest za wcześnie by zacząć czytać dziecku. Nawet małe dzieci odnoszą ogromne korzyści, gdy rodzice im czytają. Jeśli nie podejmiesz inicjatywy, aby pomóc dziecku w nauce czytania, może mieć trudności z nauką czytania w szkole.
Dzieci wolą gry komputerowe lub inne zajęcia. Jednak mają wystarczająco dużo czasu na czytanie. Podstawową i najbardziej oczywistą korzyścią z czytania jest to, że jeśli potrafisz czytać, możesz poruszać się po świecie. To tylko jedna z wielu zalet. Istnieje związek między zanurzeniem w opowieściach i literaturą a emocjonalnym rozwojem dzieci w wieku szkolnym.

Przeczytaj też o zabawach dla dzieci, idealnych na wiosnę.

nauka czytania dla dzieci

Korzyści z czytania

Możliwości płynące z zaszczepienia w dziecku zamiłowania do czytania są ogromne. Czytanie daje wiele korzyści:

– poszerza słownictwo — dzieci uczą się nowych słów poprzez czytanie
- rozwija umiejętności pisania i rozumienia tekstu,
– wzmacnia krytyczne myślenie — dziecko uczy się samodzielnego rozwiązywania problemów,
– ćwiczy cierpliwość i dyscyplinę, ponieważ czytanie książki wymaga czasu,
– pomaga poprawić wyniki w nauce, ponieważ dzieci, które więcej czytają, lepiej radzą sobie w szkole,
– zwiększa poczucie własnej wartości i poprawia umiejętności komunikacyjne
- pobudza wyobraźnię
- wzmacnia więź z rodzicami, ponieważ czytanie nie jest postrzegane jako czynność wymuszona, ale jako czynność opiekuńcza, która zbliża rodziców i dzieci.

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć czytać dziecku. Jednym z najlepszych sposobów nauczenia dziecka kluczowej umiejętności czytania jest czytanie dziecku przez 20 do 30 minut każdego dnia, na przykład przed pójściem spać w nocy. W ten sposób kładzie się podwaliny pod czerpanie przyjemności z czytania w późniejszym życiu. Czytanie dziecku od najmłodszych lat pomaga również w nauce słów i rozumieniu tekstów pisanych. Kiedy dziecko zaczyna samodzielnie czytać, warto je zachęcać i pozwalać mu czytać. Może to robić na zmianę z rodzicem. Można także pomóc dziecku w zrozumieniu nowych słów, celowo nie wypowiadając określonego słowa i w ten sposób zachęcić je do wypowiedzenia go. Inną świetną strategią jest błędne wymówienie słowa, aby sprawdzić, czy dziecko zauważy błąd. Pomaganie dziecku w nauce czytania jest jednym z najlepszych sposobów na budowanie pewności w czytaniu.

dziewczynka książka

Jest wiele rzeczy, które można zrobić, aby pomóc dziecku stać się molem książkowym. Jeśli poświęca się dużo uwagi czytaniu w domu, można szybko i bezboleśnie osiągnąć cel. Rodzice mogą zachęcać swoje pociechy do czytania, czytając samemu i każdego dnia poświęcając czas, aby czytać dzieciom i pomagać im w nauce czytania.

Przeczytaj też na temat zabaw logopedycznych dla dzieci