zabawkibilbo.pl

ZabawkiBilbo – zabawki, dziecko, parenting

bezpieczeństwo w internecie dla dzieci
Dziecko

Czy Internet jest bezpiecznym miejscem dla dzieci?

Internet jest niewątpliwie ogromną kopalnią wiedzy i środkiem do poszerzania horyzontów od najmłodszych lat. Dzieci i młodzież w dzisiejszych czasach mają praktycznie nieograniczony dostęp do treści znajdujących się online. Zdobywanie wiedzy, poznawanie świata i komunikowanie się z innymi to nieliczne z plusów dostępu do Internetu.
Pytanie brzmi czy jako rodzice jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo w Internecie dla dzieci, a jeżeli tak to właściwie w jaki sposób?
Przede wszystkim rozmowa! Bądźmy otwarci i edukujmy nasze dzieci. Zapoznajmy dziecko z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu. Mówmy o niebezpieczeństwach jakie towarzyszą korzystaniu z sieci i jak podejmowane przez dziecko decyzje mogą wpływać na innych użytkowników. Zwracajmy uwagę na kulturalne zachowanie dziecka, które w Internecie jest tak samo ważne jak i w świecie realnym. Prawidłowe wzorce praktykowane na co dzień powinny być stosowane przez dzieci również online. Zwróćmy uwagę na rozmiar sieci i szybkość z jaką wszystko co znajduje się w Internecie może stać się popularne, a tym samym narażone na krytykę. Stwórzmy przestrzeń, w której dziecko będzie czuło się bezpiecznie, aby powiedzieć nam o wszystkich problemach dotyczących swoje życia, również tego wirtualnego. Przestrzeń komputerowa nie może stać się miejscem, w której maluch czuje się pewniej, anonimowość nie może zachęcać nikogo, a szczególnie dzieci i młodzieży do przemocy i agresji.
Oprócz rozmowy – ważnym elementem prewencji negatywnych zachowań dzieci w Internecie jest obserwacja. Zwracajmy uwagę na emocje, które pokazuje dziecko w kontakcie ze światem wirtualnym. Szybkie wyłapanie problemu i interwencja sprawi, że większości problemów można jeszcze uniknąć.
Wsparcie jest najważniejszym elementem zapewniającym bezpieczeństwo dziecku, a szczególnie w Internecie.
Poza rozmowami, należy zapewnić kontrolę dziecku korzystającemu z Internetu. Komputer, z którego korzysta dziecko należy przystosować tzn. wyposażyć w odpowiednie filtry i narzędzia kontroli rodzicielskiej. Im młodsze dziecko, tym mniejszy zasób treści, z których może korzystać.
Podstawą wszystkich zachowań dzieci w Internecie są zachowania wyuczone w świecie realnym. Warto rozmawiać z dzieckiem o asertywności i odmawianiu, dzięki któremu dziecko samo może uniknąć różnych ryzykownych działań w Internecie.
Kontrolować należy również czas jaki dziecko poświęca życiu wirtualnemu. Dbajmy zatem o prawidłowy rozwój dziecka na co dzień i poświęcajmy mu należycie dużo uwagi.