zabawkibilbo.pl

ZabawkiBilbo – zabawki, dziecko, parenting

zabawy dla dzieci na dworze
Lifestyle

Zabawy dla dzieci na dworze – w co się bawić wiosną?

Już niedługo pożegnamy zimę, szare i krótkie dni, złą pogodę. Z niecierpliwością czekamy na wiosnę, słońce, świeżą zieleń, wizyty na placu zabaw, lody, jazdę na rowerze w parku. Zabawy dla dzieci na dworze wymagają nieco kreatywności i zaangażowania od rodziców, ale to czysta przyjemność i odpoczynek od zimowej nudy. Jakie ciekawe rzeczy możemy robić z dziećmi poza domem?

Piknik z dziećmi w parku

Nieważne, czy w parku, czy we własnym ogrodzie – wszystko lepiej smakuje na świeżym powietrzu. Kanapki, przekąski, napoje, kilka babeczek i deser — wystarczy wszystko spakować i przenieść na zewnątrz. Oczywiście nie powinno zabraknąć zabawek i pomysłów na gry na świeżym powietrzu.

Myślisz że lalki są zarezerwowane dla dziewczynek? Przeczytaj również ten artykuł

Roślinny ogród ziołowy

Rozmaryn, tymianek, majeranek, mięta, bazylia, szałwia. To zioła, które są niezbędne w każdej kuchni. Nawet jeśli nie masz ogrodu, to z pomocą małych rączek możesz stworzyć ogródek ziołowy na balkonie albo na parapecie kuchennym. Wystarczy kupić nasiona, zasiać i obserwować jak rosną. Można kupić też gotowe sadzonki i zatrudnić pociechę do codziennego podlewania, urządzić zabawę w odgadywanie zapachów — to zawsze jest ekscytujące. Aby to zrobić, zawiąż oczy dziecku, zerwij liść i pozwól maluchowi odgadnąć, która roślina kryje się za zapachem. Możecie też coś wspólnie ugotować i przyprawić ziołami. Nic nie smakuje lepiej niż domowe spaghetti ze świeżo zerwaną bazylią albo ziemniaki z rozmarynem prosto z krzaka.

Wycieczka do ogrodu botanicznego

Wiosną można obserwować, jak wszystko rośnie i kiełkuje. To najlepsza pora roku na odwiedzenie ogrodu botanicznego. Podczas spaceru można zidentyfikować i poznać drzewa, krzewy i kwiaty, a także różnego rodzaju rośliny egzotyczne. W ogrodach botanicznych często odbywają się warsztaty dla dzieci i wycieczki z przewodnikiem. Równie dużo atrakcji dla najmłodszych gości oferuje ogród zoologiczny, który wiosną budzi się do życia.

Pieczątki owocowe

Znamy pieczątki z ziemniaków, ale owoce też tworzą piękne wzory. Wystarczy umoczyć połówki jabłka, cytryny lub pomarańczy w farbie, a następnie odbić na papierze lub chodniku. Zamiast owoców można użyć liści, które dają równie piękne wzory.

Kostki lodu z kwiatów

Jest to świetna ozdoba napojów, ale też bardzo łatwa do wykonania. Kwiaty jadalne, takie jak stokrotki, kwiaty ogórecznika czy płatki róż należy dokładnie umyć. Następnie umieścić je w pojemniczkach do lodu i napełnić każdą komorę do połowy wodą. Najlepsza jest woda mineralna niegazowana, ponieważ wtedy kostki lodu pozostaną przejrzyste. Po kilku godzinach w zamrażarce należy dopełnić woda i ponownie zamrozić. Do takiej zabawy nadają się tylko jadalne kwiaty.

Wycieczka rowerowa z dziećmi

Wiosną pogoda jest idealna na przejażdżkę rowerową. Wszyscy uwielbiają rodzinne wycieczki rowerowe. Jeśli planowana jest dłuższa wyprawa, to warto zabrać ze sobą kosz piknikowy. Na rowerze można zwiedzać bliższe i dalsze okolice, a tam, gdzie są ciekawe miejsca do zabawy, warto zrobić sobie krótką przerwę.

Wizyta w bibliotece

Kiedy pada deszcz, warto odwiedzić bibliotekę. Dzieci mogą tam wypożyczyć książki i gry planszowe całkowicie bezpłatnie. Wiele bibliotek oferuje również regularne zajęcia i warsztaty dla najmłodszych.

Połącz przyjemne z użytecznym i wypróbuj też zabawy sensoryczne z twoim dzieckiem