zabawkibilbo.pl

ZabawkiBilbo – zabawki, dziecko, parenting

gry dla dziewczynek
Dziecko

Gry dla dziewczynek i dla chłopców – jak ważna jest zabawa?

Podczas pandemii dużo czasu spędzamy we własnych czterech ścianach. Dzieci nie mogą się wyszaleć na placach zabaw dlatego zabawy i gry dla dziewczynek oraz chłopców w pomieszczeniach są szczególnie poszukiwane. Rodzice muszą być kreatywni, ale na szczęście mają wiele możliwości — gry poszukiwawcze, konstrukcyjne i ruchowe, zgadywanki, które angażują młodych i starych. Wiele z nich idealnie nadaje się także na dziecięce przyjęcia urodzinowe, aby zabawiać najmłodszych gości.
Gry dla dzieci nie zawsze muszą być drogie, dlatego wymyślanie aktywności dla dzieci to świetna zabawa.

gry dla dzieci na dworze

Gry dla dzieci dostosowane do wieku

Podczas gdy małe dzieci zazwyczaj bawią się same, przedszkolaki wyraźnie szukają w zabawie interakcji z innymi. Odpowiednie gry dla dzieci to dobra okazja do wspierania zachowań społecznych i empatii.

Niezależnie od tego, czy chodzi o poszukiwanie, ruch, role czy zgadywanie — maluchy są otwarte na wszystko. Proste gry planszowe to także świetny sposób na zabicie czasu. Jednak zrozumienie zasad może być czasem trudne. W związku z tym warto wybierać zabawy, których reguły są dosyć proste.

W wieku szkolnym empatia i zachowania społeczne są już dobrze rozwinięte. Gry dla dzieci mają na celu poszerzenie tych umiejętności. Dynamika grupy i praca zespołowa nabierają coraz większego znaczenia. Dzieci w tym wieku są na ogół bardzo otwarte w zabawie. Niezależnie od tego, czy są to gry w zgadywanie, gry ruchowe, budowanie i konstruowanie, czy gry fabularne — mogą być entuzjastycznie nastawieni do wielu rzeczy. Przestrzeganie zasad jest dla nich szczególnie ważne.

Chociaż koncentracja podczas zabawy może się różnić w zależności od wieku, jest wystarczająco dużo gier dla dzieci, które nie znają żadnego wieku. Odpowiednio przystosowane, są one jednakowo odpowiednie dla mniejszych i większych dzieci.

Zabawa klockami

Klocki lubią wszystkie dzieci, a także wielu dorosłych. Zabawa klockami stwarza wiele różnych opcji, wystarczy być trochę kreatywnym. Nawet duża różnica wieku między dziećmi nie jest przeszkodą podczas zabawy klockami.

Dodatkowo klocki można doskonale łączyć z innymi zabawkami — więc na pewno nie ma szans na nudę!

Zobacz też, jaką lalkę wybrać dla rocznej dziewczynki.

Budowanie konstrukcji

Ile klocków można ułożyć jeden na drugim, zanim wieża zawali się z trzaskiem? Samodzielnie, w drużynach — każda opcja stwarza wiele możliwości. Do budowania na zawrotnych wysokościach można oczywiście użyć krzesła lub stabilnej drabiny. Stoper i taśma miernicza pomagają ustanawiać imponujące rekordy.
Starsze dzieci mogą budować wieże na czas.
Nie ma górnej granicy wiekowej — dzieci w wieku szkolnym też mogą bawić się klockami.

gry dla dzieci klocki

Budowanie domów

Dzieci mają bliski związek ze swoimi pluszakami i lubią bawić się różnego rodzaju figurkami. Co może być bardziej oczywistego niż budowanie przytulnego domu dla swoich maskotek? Wraz z mamą i tatą nawet najmłodsi stają się utalentowanymi mistrzami budownictwa. Czy to przytulna stajnia na przytulankę alpakę, domek dla ulubionej figurki Lego, czy też obszerne wybiegi dla kolekcji zwierząt — wyobraźnia nie ma granic, jeśli chodzi dziecięce zabawy.

Niektóre dzieci spędzają godziny, tworząc imponujące budowle dla swoich pluszaków. Są one potem często wykorzystywane do wszelkiego rodzaju zabaw fabularnych. Tak powstają imponujące farmy, ogrody zoologiczne, parki wodne, place zabaw czy zamki rycerskie. Dzięki dodatkowym materiałom, takim jak słoma, wata, guma piankowa, tektura, ziemia lub piasek, możesz sprawić, że dziecięce zabawy w domu będą jeszcze bardziej ekscytujące.

Poszukiwanie skarbów dla małych dzieci

Poszukiwanie skarbów dla dzieci to coś wyjątkowego – nawet dla najmłodszych. Wystarczy po prostu ukryć małe skarby, na przykład w basenie z piłeczkami lub w dużej misce, wypełnionej fasolą lub kasztanami. Maluchowi z pewnością spodoba się kopanie i szperanie w poszukiwaniu ukrytych przedmiotów.

Poznaj też warte uwagi ćwiczenia logopedyczne dla twojego dziecka.

Dlaczego gry dla dzieci są ważne?

Zabawy dla dzieci zaspokajają ich podstawowe potrzeby. Zabawa jest niezbędna dla zdrowego rozwoju. Kiedy maluch się bawi, rozwija się umysłowo, trenuje uwagę i koncentrację, zdolności motoryczne, umiejętności i ciekawość, aż po empatię i zachowania społeczne. Gry dla dzieci są naprawdę wszechstronne.