Sytuacja zarówno w Polsce, jak i w innych miejscach na świecie zmusza nas do zachowania dystansu społecznego. Dzieci ze względu ograniczony kontakt z rówieśnikami po prostu zaczynają się nudzić.
Co sprawia, że dzieci nudzą się w domu?
Możemy wyróżnić kilka czynników, które wpływają na nudę u dzieci i zaliczamy do nich:
– zabawki nieodpowiednie do wieku
– zabawki, którymi dziecko się już znudziło
– brak przyborów papierniczych
– brak możliwości zabawy z drugą osobą
– brak zainteresowania jakąś dziedziną (malowanie, czytanie, układanie klocków, rozwiązywanie łamigłówek)
– brak dostępu do telewizora lub internetu
Wszystkie te czynniki mogą wpłynąć u dziecka na brak zainteresowania zabawą, dlatego warto rozważyć zakup nowych zabawek, jak również porozmawiać z dzieckiem o rzeczach, które chciałoby robić.
Zabawy dla dzieci w domu
Czasami jednak warto przejąć inicjatywę i wymyślić zabawy, w które można bawić się ze wszystkimi domownikami lub tylko z dzieckiem. Takie zabawy poprawiają niekiedy relację rodzic-dziecko i są doskonałym sposobem na odrobinę relaksu.
Przykłady zabaw w domu:
1. Zabawa w chowanego – polega na tym, że jedna osoba liczy np. do 20 z zamkniętymi oczami, a pozostałe chowają się w całym domu. Zabawa polega na znalezieniu wszystkich osób. Zabawa ta jest polecana dla dzieci w wieku do 10. lat i najczęściej bawią się w nią maluchy na dworze, jednak w domu może być o wiele zabawniej, gdyż rodzice zazwyczaj nie mieszczą się w niektórych miejscach.
2. Gry planszowe – polecane są dla dzieci już od 1. roku życia, mamy do wyboru naprawdę mnóstwo ciekawych gier, które z pewnością zachwycą nasze pociechy. Dla starszych dzieci również jest duży wybór, a do najczęściej wybieranych należy np. „Eurobiznes” lub „Ręka mnie nęka”.
3. Kalambury – zabawa polega na pokazywaniu ciałem lub rysowaniu tego, co jest napisane na wylosowanej przez nas kartce. Pozostali uczestnicy, muszą odgadnąć co to jest.
4. Układanie klocków – taka forma zabawy doskonale rozwija wyobraźnię dziecka i jest dostępna dla dzieci od 1. roku życia.
5. Lepienie z plasteliny – zabawa polega na ulepieniu z plasteliny wraz z dzieckiem np. postaci z bajek lub stworków.
6. Granie na konsoli – istnieje wiele gier, w które wraz z dzieckiem możemy pograć jak np. kręgle, tenis, golf, taniec. Taka zabawa będzie również formą aktywności fizycznej, której na chwilę obecną dzieciom brakuje.
Pamiętajmy, że jeśli nie mamy czasu na zabawę z dzieckiem warto, aby od czasu do czasu mogło zaprosić rówieśnika do domu, jest to ważna sprawa z uwagi na brak możliwości kontaktu z kolegami w szkole.