zabawkibilbo.pl

ZabawkiBilbo – zabawki, dziecko, parenting

zakazane filmy z dziećmi
Dziecko

Zakazane filmy z dziećmi

W historii kina można znaleźć tak naprawdę najróżniejsze twory, o których śnili tylko i wyłącznie reżyserowie. Co ciekawe, niektóre projekcje są na tyle niestandardowe, że istnieje taka kategoria filmów jak zakazane filmy z dziećmi. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że w filmie pojawiło się sporo scen, które są na tyle kontrowersyjne, że opinia publiczna wyraziła ogromny sprzeciw. Stąd też są one zakazane.

Wiele osób mogło usłyszeć już, że niektóre filmy są po prostu niemożliwe do znalezienia w internecie czy też na popularnych platformach VOD. Podobnie jest właśnie z zakazanymi filmami dla dzieci. W tym przypadku takie projekcje możemy kupić tylko i wyłącznie na płytach DVD bądź też blu-ray. O ile dla wielu osób mogłoby się wydawać, że zakazane filmy mogły występować tylko i wyłącznie w czasach PRL, to są w ogromnym błędzie. W dzisiejszych czasach również funkcjonuje cenzura, która sprawia, że naprawdę nie wszystko może ujrzeć światło dzienne. Z jednej strony jest to dobra decyzja, ponieważ skandalicznych filmów naprawdę nie brakuje. Chociaż z drugiej strony, kto nie chciałby zobaczyć jakieś zaskakującego kina, prawda?

Jeśli chodzi o najpopularniejsze filmy, które zostały zakazane to można wymienić chociażby projekcje w reżyserstwie Stanleya Kubricka. Jego film „Spartakus” z 1960 roku wywołał niemałe poruszenie wśród opinii publicznej. Nie trzeba było długo czekać, aby został on całkowicie usunięty ze strefy filmów ogólnodostępnych. Zresztą podobna sytuacja miała miejsce w przypadku filmu „Dyktator” w reżyserii Charlesa Chaplin czy też filmu „Egzorcysta” z roku 1973 w reżyserii Williama Friedkina.
Oprócz tego lista pozostałych filmów jest naprawdę długa, a wśród reżyserów znajdujących się na tej liście widnieje nazwisko chociażby Stevena Spielberga. Wiele osób o tym nie wie, ale jego film z roku 1993 o tytule „Lista Schindlera” również wywołał wiele kontrowersji.

Zakazane filmy trafiają na taką listę z wielu powodów. Przyczyną mogą być zbyt mocne sceny erotyczne, czy też niezbyt rozsądna fabuła, np. o charakterze gangsterskim. Oprócz tego przyczyną może być także kontrowersyjny udział dzieci w filmie. Czasami po prostu zagrana rola przez dziecko jest nieadekwatna do jego wieku. Stąd też, aby film nie rozpowszechniał złego przekazuj, jego rozpowszechnianie czy też samo oglądanie jest zabronione. Jak więc widać, w dzisiejszych czasach cenzura w pewnym stopniu występuje i jest czymś całkowicie normalnym. Wydaje się jednak, że ma ona zdecydowanie pozytywniejszy wydźwięk, aniżeli ta cenzura z czasów PRL.