Ekologia jest akurat tą dziedziną, którą każdy z nas powinien w jakiś sposób się zajmować. A nawet dzieci mogą to robić. Kilkuletnie szkraby powinny wziąć już odpowiedzialność za swoje czyny, które czasem destrukcyjnie wpływają na stan naturalnego środowiska. Ekologia dla dzieci często jest jednym z tematów przewodnich różnych zajęć lekcyjnych, głównie przyrody bądź wiedzy o społeczeństwie, jednakże szkoła nie jest w stanie całkowicie zadbać o świadomość dzieci, bo jednak największy wpływ mają na nią sami rodzice.
Jak można więc uczyć dzieci o ekologii w sposób jak najbardziej dla nich przystępny? Jak przekazywać im wiedzę teoretyczną, ale też zachęcać jednocześnie do stosowania jej w praktyce? Na pewno warto zdać sobie sprawę z tego, że będą rodzicem, automatycznie jest się wzorem do naśladowania dla swoich pociech. Dzieci, dopóki nie wyrobią sobie swojego indywidualnego charakteru, zawsze będą naśladować poczynania rodziców. Dziewczynki chcą być takie jak mama, a chłopcy – jak ojciec. Z tego względu zawsze należy dawać dzieciom jak najlepszy przykład. Jeżeli rodzic podczas mycia zębów nie zakręca wody w kranie, a na spacerze wyrzuca puste opakowania po cukierkach czy pety po papierosach bezpośrednio na ziemię, trudno oczekiwać od jego dzieci postawy ekologicznej.
Ekologia dla dzieci powinna też kojarzyć się maluchom z czymś przyjemnym. Zamiast więc od razu próbować im przekazać wszystkie kluczowe informacje o działaniach mających na celu ochronę środowiska, lepiej po prostu zaciekawić je samą naturą, co też można zrobić w dość prosty i szybki sposób. Na ogół nie trzeba zachęcać maluchów do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dzieci wręcz lgną do natury i chcą bawić się właśnie na podwórku, w lasach albo na jakichś dużych polach czy łąkach. Jeżeli natomiast często będą przebywać w takim naturalnym otoczeniu, samoistnie i podświadomie zapragną dbać o środowisko. Należy im jednak jasno przekazać, iż to ludzie są odpowiedzialni za stan i wygląd natury. Tylko oni mogą zaśmiecać i zanieczyszczań środowisko. A naturę trzeba przed tym chronić.
Ekologia dla dzieci może być też zastosowana w praktyce. Nawet kilkulatek jest w stanie w pewien sposób chronić środowisko i o nie dbać. Na pewno warto mu opowiedzieć o różnych metodach oszczędzania wody – wyłączania wody podczas mycia zębów czy w trakcie mycia naczyń. Dziecko może też nauczyć się segregacji śmieci czy np. sprzątania po swoim psie na spacerach. Te kroki wydają się bardzo proste, ale nawet one są w stanie bardzo dużo zdziałać.