zabawkibilbo.pl

ZabawkiBilbo – zabawki, dziecko, parenting

depresja ciążowa
Lifestyle

Depresja ciążowa – co to jest i jak z niej wyjść?

Okres ciąży powinien być jednym z najwspanialszych etapów w całym twoim życiu. Przynajmniej w teorii. W praktyce bywa bowiem tak, że pomimo tego, iż na początku bardzo cieszysz się na myśl o powiększeniu rodziny i sprawdzeniu się w roli matki, stopniowo zaczynasz dostrzegać, że wskutek zajścia w ciążę twoje samopoczucie psychiczne z dnia na dzień tylko się pogarsza. Może być to pierwszy objaw depresji ciążowej. Szacuje się, że dotyka ona już co dziesiątą kobietę ciężarną. Depresja ciążowa może okazać się bardzo groźna dla zdrowia twojego oraz zdrowia maluszka. Jak więc z niej wyjść i jak sobie skutecznie pomóc?

Najskuteczniejszą metodą leczącą różnego typu zaburzenia psychiczne, w tym i różne odmiany depresji, jest oczywiście psychoterapia przeprowadzana pod okiem doświadczonego terapeuty, psychologa lub psychoterapeuty. Sama nie zdołasz poradzić sobie ze swoimi problemami. Możesz mieć oczywiście wsparcie całej rodziny (głównie partnera), które bywa pomocne, ale czasem niezbędne do wyleczania jest spojrzenie osoby z zewnątrz. Istnieją różne rodzaje psychoterapii. W twoim przypadku najlepiej sprawdzi się jednak psychoterapia indywidualna, na której zajmiesz się wyłącznie omawianiem własnych problemów. Musisz jak najszybciej wyzdrowieć, aby zacząć na nowo o siebie dbać i zainteresować się stanem oraz zdrowiem maluszka. Od razu, już na pierwszej konsultacji ustal więc z lekarzem, ile taka psychoterapia będzie w ogóle trwać. Podkreśl swój stan i zaznacz, że zależy ci na terapii krótkoterminowej. Dzięki temu najprawdopodobniej już w ciągu kilku miesięcy zdołasz odkryć przyczyny swojego gorszego samopoczucia i albo je zwalczysz, albo się z nimi pogodzisz i poczekać na moment, w którym one same znikną.

Dobrym pomysłem będzie też dołączenie do zorganizowanej grupy wsparcia. Takie grupy coraz częściej tworzone są właśnie z myślą o kobietach w ciąży, które zmagają się z gorszym stanem psychicznym, kiepskim samopoczuciem albo zdiagnozowaną już depresją. Pamiętaj o tym, że depresja ciążowa nie przytrafiła się wyłącznie tobie. Miało ją już tysiące kobiet przed tobą i jeszcze tysiące kobiet będzie się z nią zmagać w przyszłości. To po prostu nietypowy stan, który wynika ze zmian zachodzących w twoim ciele. Nie jest to jednak nic stałego. Akurat ciążowa depresja w wielu przypadkach mija samoistnie. To ważne, abyś w czasie, w którym się z nią zmagasz, była dla siebie samej bardziej wyrozumiała. Nie oczekuj od siebie perfekcji i nie rób rzeczy, na które nie masz ochoty. Po prostu bądź dla siebie dobra.