661299410
Natychmiastowa Wysyłka
Darmowa Dostawa od 299 zł

Trochę z historii lalek hiszpańskich

Najsłynniejsza hiszpańska lalka

Najsłynniejszą hiszpańską lalką można chyba bez wątpienia okrzyknąć Mariquitę Pérez, lalkę która na początku lat czterdziestych podbiła serca Hiszpanów. Lalka ta ma też swoją ciekawą historię, którą postaram się opowiedzieć w kilku słowach.

Wszystko zaczęło się w 1938 roku, od spacerów brzegiem morza w hiszpańskim San Sebastian. Leonor Coello de Portugal, pochodząca z hiszpańskiej szlachty młoda mama, przebywała w San Sebastian w czasie hiszpańskiej wojny domowej. Często spacerowała ze swoją córką wzdłuż plaży La Cocha. Córeczce zawsze towarzyszyła duża niemiecka, porcelanowa lalka. Lalka była wygraną na loterii. Leonor sama projektowała i szyła stroje dla swojej córeczki i jej lalki. Mała dziewczynka ze swoją „porcelanową podobizną” w identycznym stroju budziły zachwyty przechodniów i kąpiących się turystów.

Te liczne zachwyty były dla Leonor bodźcem do stworzenia swojej własnej lalki. Postanowiła, iż stworzy lalkę na podobiznę swojej córeczki. Przedsiębiorcza Leonor nie dysponowała jednak zbyt pokaźnym budżetem. Dzięki pomocy przyjaciół udało jej się znaleźć sponsorów dla swojego projektu. Następnym etapem było stworzenie odpowiedniej nazwy dla tej wyjątkowej hiszpańskiej lalki. Leonor zależało by lalka posiada rodzime, hiszpańskie imię i w ten sposób wybór padł ma Mariquitę. Tak oto projekt, który zrodził się w głowie Leonor posiadał już swoją własną nazwę oraz miał zapewnione środki na realizację. Leonor udała się do Onil w Alicante gdzie odnalazła warsztat Bernabe Monina, jednego z najlepszych rzemieślników tamtych czasów. Tam też zleciła wykonanie lalki na podobiznę swojej córeczki.

Pierwsze hiszpańskie lalki produkowane na skalę przemysłową

Pierwsze zamówienie złożone przez Leonor opiewało na 1000 sztuk. Było to jak na tamte czasy całkiem pokaźna ilość. Lalki były gotowe w listopadzie 1939 roku i rozeszły się w ekspresowym tempie z początkiem 1940 roku. Było to nie lada zaskoczenie nawet dla twórców tej słynnej hiszpańskiej lalki. Mariquita kosztowała 85 peset, a na ówczesne czasy była to całkiem spora kwota. Przeciętne wynagrodzenie w Hiszpanii nie osiągało wtedy nawet 150 peset. Tak więc można powiedzieć, iż ta piękna hiszpańska lalka była luksusowym produktem dla przedstawicieli zamożnych klas. Pierwszy sukces Leonor niewątpliwie przyczynił się do dalszego, intensywnego rozwoju firmy. 11 listopada 1940 roku otwarto pierwszy sklep Mariquity Perez gdzie ta urocza hiszpańska lalka zaprezentowała się społeczeństwu. Tak oto Mariquita stała się ulubioną lalką Hiszpanów od początku lat 40 do początku lat siedemdziesiątych. Doczekała się również braciszka Juanina, z którym wspólnie występowała w różnych opowiadaniach, pojawiała się w programach radiowych, a na nawet spektaklach teatralnych. Bez dwóch zdań lalka Marquita stała się fenomenem w tamtych czasach.

Jak wyglądała pierwsza hiszpańska lalka, która podbija serca wszystkich Hiszpanów?

Mariquita Perez najsłynniejsza hiszpanska lalka

Fot.1 Mariquita Perez premierowy model (fotografia Consuelo Yubero 11.07.2008)

Skoro Mariquita odniosła tak spektakularny sukces należałoby trochę wspomnieć o jej wyglądzie. Mariquita miała wysokość 46 cm i odzwierciedlała wygląd siedmioletniej dziewczynki. Miała długie włosy koloru ciemny blond, duże niebieskie oczy, zgrabne usta i charakterystyczne różowe policzki. Mariquita jak głosił slogan reklamowy z lat czterdziestych, była „lalką, która naprawdę się ubiera”, bo to co wyróżniało ta hiszpańską lalkę to jej bogata garderoba, którą można było dowolnie zmieniać. Pierwszy model Mariquity ubrany był w sukienkę w biało-czerwone pasy. We włosach lalka miała ozdoby z tego samego materiału co sukienka, a na nogach buty typu espadryle, również z elementami w biało-czerwone paski. Lalka była sprzedawana w eleganckim kartonowym pudełku, co dodawało jej bez wątpienia klasy. Pierwszy strój Mariquity pozostał do końca tym najbardziej rozpoznawalnym. Leonor udało się stworzyć markę, która łączyła w sobie cechy hiszpańskiej kobiety tamtych lat, w dziecięcej odsłonie. Połączenie prostoty i dziecięcego wdzięku zapewniło Mariquicie tak duży sukces.

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl