661299410
Natychmiastowa Wysyłka
Darmowa Dostawa od 299 zł

5 pytań o bezpieczne zabawki

Dzisiaj coraz częściej pojawiają się pytania odnośnie jakości i bezpieczeństwa zabawek oferowanych w sklepach. Wybuchające co jakiś czas głośne afery odnośnie wycofywania z obrotu dużych partii zabawek z powodu nie spełniania norm bezpieczeństwa budzą zaniepokojenie rodziców. Dobrze jest być świadomym konsumentem i zwracać uwagę na jakość zakupowanych towarów. W poniższym artykule odpowiadamy na 5 najczęściej pojawiających się pytań odnośnie bezpieczeństwa zabawek.

Jakie informacje powinny znaleźć się na opakowaniu zabawki?

Każda zabawka powinna posiadać na opakowaniu informację o jej przeznaczeniu. Obligatoryjne jest też zawarcie informacji zawierającej nazwę i adres producenta, a w przypadku zabawek sprowadzanych spoza Unii Europejskiej polskiego importera. Na opakowaniu lub w innym wyraźnym miejscu powinien też znaleźć się symbol CE. Wymagane są również oznaczenia grupy wiekowej, do której adresowana jest zabawka. Zabawki powinny też zawierać odpowiednie ostrzeżenia. Najpopularniejsze z nich to: Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat. Ostrzeżenie to oznaczane jest znanym symbolem:

Co oznacza symbol CE?

Symbol CE umieszczony na zabawce, to potwierdzeniem przez producenta , iż dany produkt jest zgodny z zasadniczymi wymaganiami zawartymi w dyrektywach Unii Europejskiej. Najistotniejszą z dyrektyw dotyczącą zabawek jest dyrektywa 2009/48WE. Gdy zabawka spełnia wszystkie wymogi zawarte w dyrektywie może zostać oznaczona symbolem CE. Wszystkie zabawki zarówno te produkowane w Polsce, jak i poza jej granicami, a dopuszczone do obrotu w naszym kraju muszą posiadać znak CE. Zabawki bez tego oznakowania nie powinny znaleźć się na sklepowych półkach. Oznakowania CE nie należy utożsamiać z świadectwem jakości zabawki.

Jak głośne mogą być zabawki grające?

Dopuszczalny poziom natężenia dźwięku w grających zabawkach w naszym kraju wynosi 85 decybeli, niestety na rynku dostępne są zabawki gdzie normy te nie są zachowane. Stałe narażenie malucha na kontakt z hałasem może doprowadzić do trwałego uszkodzenia komórek słuchowych. Poza tym maluchy z reguły nie lubią głośnych dźwięków, zaś nadmierna ekspozycja dziecka na hałas prowadzi do sytuacji gdy maluch po prostu przyzwyczaja się do niego. Wybierając dla dziecka zabawki grające należy w dużej mierze kierować się zdrowym rozsądkiem. Najlepszą metodą jest przetestowanie głośności zabawki. Jeżeli emitowane przez zabawkę dźwięki drażnią nasze uszy z pewnością nie będą nadawały się dla dziecka.

Co to są ftalany?

Ftalany to substancje zmiękczające plastik. To tak naprawdę grupa ponad 12 związków chemicznych stosowanych przy produkcji przedmiotów z PCW i innych tworzyw sztucznych. Liczne badania wykazały, iż długotrwały kontakt z tymi substancjami może powodować alergie i prowadzić do rozstroju gospodarki hormonalnej. Dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca wymagań bezpieczeństwa dla zabawek wprowadziła zakaz używania tych substancji przy produkcji wyrobów dla dzieci. Niestety z badań przeprowadzonych pod koniec 2017 roku wynika, że ponad 19% zabawek dostępnych na rynku Europejskim zawierało szkodliwe ftalany. Bardzo ważne jest by zwracać uwagę na jakość kupowanych zabawek oraz źródło z którego je kupujemy.

Co powinniśmy wiedzieć o zabawkach zwierających baterie?

Gdy zdecydujemy się zakupić zabawki zasilane bateriami należy dokładanie zbadać miejsce i sposób mocowania baterii. Przede wszystkim baterie powinny być zabezpieczone w taki sposób, by dziecko nie było w stanie ich samodzielnie wyciągnąć. Dodatkowo instrukcja obsługi zabawki powinna zawierać informację odnośne rodzaju zastosowanych w zabawce baterii. Zabawki wymagające zasilania nie mogą być zasilane prądem wyższym niż 24 V.

Źródło: www.oznakowanie-ce.pl

           www.uokik.gov.pl

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl